جراحی لاپاروسکوپی چیست؟
  •  
  • image
  • image
  • image
  • image
  •  

جراحی لاپاروسکوپی چیست؟

جراحی با حداقل تهاجم (Minimally Invasive Surgery-MIS) تکنیکی جدید است که در مقایسه با جراحی‌های باز با برش وسیع، از طریق شکاف‌های کوچک به طول 0.5-1.5 سانتیمتر انجام می‌گیرد. ارجحیت این روش نسبت به جراحی باز اندازه بسیار کوچک برش‌ها است که در نتیجه اثر آن روی پوست کمترمی‌ماند. مثلاً به جای یک برش 20 سانتی‌متری در جراحی برداشتن کیسه صفرا به روش سنتی، از 2 تا 4 برش 5 تا 10 میلی‌متری استفاده می‌شود. این روش برای به حداقل رساندن عوارض جراحی شامل خونریزی‌، چسبندگی، حفظ ظاهر پوست و کاهش زمان بهبودی طراحی شده است.دردهای بعد از عمل در لاپاروسکوپی کمتر است و بیمار بعد از یک هفته می‌تواند به طور کامل به سر کارش برگردد. این روش جراحی کمتر از سه ده میباشد که...

ادامه

دکتر حسین سعیدی مطهر

متخصص جراحی عمومی -فلوشیپ جراحی لاپاروسکوپی پیشرفته دستگاه گوارش
آدرس مطب : خیابان شریعتی بالاتر از دو راهی قلهک، ساختمان سپهر، پلاک 1425، واحد 8 - تلفن مطب : 22002022-021
ساعت کار مطب : 4 الی 7 بعد از ظهر، 4 روز اول هفته
ایمیل : hsm_surg@yahoo.com
بیمارستانها : بیمارستان ایرانمهر، خیابان شریعتی، دو راهی قلهک
ساعات ویزیت در بیمارستان : کلینیک جراحی : یکشنبه 10 صبح الی 12 ظهر کلینیک چافی: دوشنبه 9 الی 11 صبح
بیمارستان حضرت رسول اکرم، دانشگاه ایران (خیابان ستارخان - خیابان نیایش)...

ادامه

کاربرد جراحی لاپاروسکوپی

لاپاراسکوپی معمولا برای دو منظور تشخیص و جراحی برای دو گروه از بیماری ها استفاده می شود :
1 - بیماری های زنان و زایمان و مشکلات دستگاه تناسلی زنان
2 - بیماری های دستگاه گوارشی
نام این بیماری ها را بیشتر شرح می دهیم :
- بیماری های التهابی لگن
- آندومتریوز
- سرطان کبد
- تومورهای قسمت شکم یا لگن
- بارداری خارج از رحم

ادامه

فلوشیپ

نقش اساسی در ایجاد انجمن علمی جراحان عمومی درون بین و تاسیس مرکز تحقیقات جراحی های کم تهاجمی در سال 1388 گام های مهم دیگری در ارتقا و توسعه این رشته در داخل کشور بوده است .لذا فرصت را مغتنم شمرده و از تمامی علاقمندان رشته های MIS دعوت می نمایم تا با همکاری و حضور خود در این مرکز موجبات ارتقا و توسعه هرچه بیشتر این رشته را در منطقه فراهم آورند...

ادامه

رژیم غذایی ویژه دوران بارداری

Print

سلامت نیوز :شرایط بدنی و وضعیت تغذیه ای مادر در دوران قبل و در حین بارداری می تواند بسیار مهم باشد و در انتها به یک بارداری خوب منجر شود، که یکی از تصمیم های صحیح این است که خانم ها در قبل از بارداری وضعیت بدنی خود را اصلاح کنند.

دکتر مرتضی عقبایی، متخصص تغذیه و رژیم درمانی در برنامه «فراسو» گروه سلامت جسم و پیشگیری رادیو سلامت با بیان این که یک خانم در ابتدا باید با یک وزن مناسب وارد دوره بارداری شود، گفت: کمبود وزن شدید و چاقی در درجات مختلف آن هرکدام می توانند تبعات خاص خودشان را داشته باشند. کمبود وزن می تواند باعث مشکلاتی مانند کم وزن گرفتن مادر در حین دوره بارداری و در نتیجه منجر به تولد یک نوزاد نارس و یا یک نوزاد با وزن کم شود. اضافه وزن هم می تواند مشکلاتی مانند دیابت دوره بارداری ایجاد کند. از این رو بهتر است افراد با BMI (نمایه توده بدنی) 9/24-18 وارد دوره بارداری شوند. همچنین در دروه بارداری نیز کنترل وزن مناسب بسیار مهم است.

وی با بیان این که خانم ها از نظر وزنی در سه دسته قرار دارند، افزود: به خانم هایی که دارای وزن مناسب و BMI بین 9/24-18 می باشند توصیه می شود در طی 9 ماه بارداری، 9 تا 12 کیلوگرم وزن گیری داشته باشند. خانم هایی که دارای اضافه وزن می باشند، 7 تا 9 کیلوگرم وزن بگیرند و خانم هایی که دچار کمبود وزن و BMI کمتر از 18 می باشند، در طی 9 ماه بارداری باید 12 تا 18 کیلوگرم وزن گیری داشته باشند. خانم ها برای بدست آوردن BMI، وزن خود (کیلو گرم) را تقسیم بر مجذور قد خود (متر) کنند. عدد بدست آمده نمایه توده بدنی آنها می باشد.
عقبایی با بیان این که داشتن یک رژیم غذایی متناسب و متنوع شامل سبزیجات، لبنیات و دانه های کامل به همراه فعالیت های مناسب، می تواند شرایط مناسبی را برای ورود به دوره بارداری و در حین آن ایجاد کند، ادامه داد: همچنین قبل از تصمیم به بارداری، خانم ها باید مصرف مکمل ها را شروع کنند. برای مثال، سالهاست که مصرف اسید فولیک سه ماه قبل از بارداری و به میزان یک میلی گرم در روز توصیه می شود. کمبود اسید فولیک می تواند باعث نقص در تشکیل لوله عصبی در جنین شود. خانم هایی که دچار کم خونی و کمبود آهن هستند، حتماً باید درمان های لازم را از طریق اصلاح رژیم غذایی و در مرحله بعد با مصرف مکمل ها انجام دهند. توصیه می شود از سه ماه قبل از بارداری، غذاهای دریایی که حاوی جیوه است مصرف نشود.
جیوه می تواند در بدن ذخیره شود و ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی در شکل گیری ذهن یک جنین شود. معمولاً در ماهی های بزرگ و خصوصاً در کوسه، میزان زیادی از جیوه یافت می شود.

وی با بیان این که از نظر منابع علم تغذیه، یک خانم باردار در سه ماه نخست بارداری نیاز به دریافت هیچ گونه انرژی اضافه ندارد، اظهارکرد: توجه به این نکته ضروری است که فرد باردار از منابع غنی ویتامین ها و مواد معدنی، مقدار کافی از پروتئین ها و سایر گروه های غذایی استفاده کند. علت این که خانم ها در سه ماهه اول بارداری 4 تا 5 کیلوگرم و یا بیشتر وزن می گیرند این است که به علت تغییرات هورمونی، بدن دچار ضعف می شود و خانم ها این وضعیت را به تغذیه خود ربط می دهند و مصرف مواد غذایی پرانرژی را افزایش می دهند.
خانم های با وزن مناسب در قبل از بارداری، در 3 ماهه دوم نیاز به 3 تا 5 کیلوگرم اضافه وزن دارند و همچنین به علت شکل گیری اعضای بدن جنین، افزایش نیاز به پروتئین به وجود می آید. معمولاً تا 15% یک رژیم غذایی باید پروتئین باشد؛ اما در سه ماهه دوم یک خانم باردار، این مقدار باید تا 20% افزایش یابد. انرژی دریافتی در طی این مدت باید به میزان 300 تا 350 کالری افزایش یابد تا اضافه وزن مورد نیاز حاصل شود.
دو عدد میوه متوسط، یک لیوان لبنیات کم چرب و دو عدد مغز گردو یا 8 عدد مغز بادام یا فندوق این میزان کالری را تامین می کنند. بنابراین نیاز به مصرف اضافه و بیش از اندازه مواد غذایی وجود ندارد. در سه ماهه دوم به علت اینکه سرعت شکل گیری سلول های عصبی و رشد مغز بیشتر می شود، نیاز به اسیدهای چرب ضروری افزایش می یابد. بنابراین از مغزها در این دوره استفاده شود. در 3 ماهه سوم که دوره اوج وزن گیری جنین است، یک خانم باردار نیاز به دریافت 500 کالری اضافه دارد.

این متخصص تغذیه و رژیم درمانی در پایان خاطرنشان کرد: در طی دوره بارداری از مصرف غذاهایی که به آنها شکر اضافه شده و دارای قند ساده هستند، مانند انواع شیرینی ها، کیک ها و بیسکوئیت ها به شدت محدود شود. همچنین پرهیز از غذاهایی که ارزش غذایی پائینی دارند مانند چیپس و پفک و پرهیز از غذاهای پرنمک مانند غذاهای کنسروی و فست فودها در طی دوره بارداری رعایت شود.

مرجع :